Ajateenistusest Staabikompaniis VI

Puhkusepäevad möödusid kui minutid ja olengi tagasi armsas koduses kasarmus. Mina vähemalt mäletan oma puhkust : ) Eile uinusin juba kaitseväe huumori saatel – teemaks KV poolt väljastatud kumminaised ja nende kohta purunenud varustuse blanketi täitmine. Käekesed on taas siidised ja valged ning tallanahk jääb varsti kõvaduselt/tugevuselt saapatallale alla.

Tunniplaan tundub esialgu soodne – teooriatunnid erinevate masinate kohta, sõidutunnid, liiklusteooria. Rühmavanem lubas meile kunagi ammu, et pärast SBK-d hakkab meil vaba aega olema rohkem kui me tahaksime [väljenduslaad pehmendatud], aga eks seda saab näha kõige varem esmaspäeval. Vähemalt täna on meile lubatud kasutada sülearvuteid – tubadest kostab kõmmutamist ja zombie’de surma(?)oigeid. Suures enamuses IT-haridusega noormeestel on juba hulgi ideid, milliseid mänge kohtvõrgus mängima hakata, kes võtab kaasa või laseb saata pikendusjuhtmed ja kes switch’id. (rahvakeeli ruuterid) Cat5 kaablit on ka ilmselt vaja. Sõdurikodus arendavad ennast tulevased pingpongiässad ja filmikorüfeed. Kahtlus närib, et meil siin kaua arvutite taga kosuda ei lubata. Samas eelnevate aastate AEK ajateenijad on küll meenutanud just neid 3 kuud kui kuldseid aegu.

Kahjuks läks meil oma rühmale fotograafi leidmisega eriti pikaks menetluseks ja nii ei olegi meie SBK-st just hulgi ajaloolist pildimaterjali, küll aga on teiste rühmade fotograafid teinud päris häid klõpse, mis annavad mingi ülevaate toimunust. Mõne kõlbaks militaarsemalt meelestatud kodus seinalegi panna.

Lubasin eelmise postituse lõpus kirja panna mõned nõuanded värsketele ajateenijatele. Tõenäoliselt ei satu eriti keegi neid õigeaegselt lugema ja õpitakse ikkagi oma vigadest, aga teen proovi…

Mida kaasa võtta (Staabikompanii noorteaja kogemuste põhjal)

Kohustuslik/väga vajalik:

 1. ID-kaart peab olema taskus alati kui pataljoni territooriumilt väljute. Lisaks võimaldab vajadusel e-toiminguid teha.
 2. Juhiload – kui need on olemas, võib neid vaja minna.
 3. Küünekäärid.
 4. Habemeajamisvahendid – habet ja soovitatavalt ka kukalt tuleb ajada iga päev.
 5. Dušigeel.
 6. Beebilapid – võib juhtuda, et ainus ‘õlekõrs’ metsalaagris hügieenivaldkonnas tõsiseltvõetav olla. Ja näiteks talvel on arvatavasti tugevalt eelistatav katelokitäiele jääkülmale veele.
 7. Tulemasina peaksid kaasa võtma ka mittesuitsetajad, näiteks vormi küljest tolknevate niidijuppide põletamiseks või priimuse süütamiseks. Cricket elas üle kõik metsalaagrid.
 8. Kilekott või näiteks minigrip märkmiku, suitsude jmt kuivalt hoidmiseks.
 9. Vahendid hammaste pesemiseks.
 10. Käekell, millel on võimalus panna äratust. 5:58 ärkamine on üldlevinud praktika, et 6:01 kompanii peal rivis olla. Metsas patrulli ajaks ülessaamine võib olla problemaatiline, toimkonnas või vastutav olles on vaja õigel ajal õiges kohas olla jne.

Luksuskaup:

 1. Pangakaart juhuks kui saate poodi või sõdurikodusse.
 2. Paroolikaart (see, millega vanasti internetipangas käidi), sest Sidepataljoni arvutiklassis lugerid ei tööta.
 3. Oma spordijalatsid. Kui puuduvad, siis teile väljastatakse, aga neil pole mõistagi õhkpatju ja vilkureid. Ise ajan arvatavasti ajateenistuse lõpuni sellistega läbi.
 4. Seep. Sest dušigeel tuleb kehalt raskesti maha. (kui vett on vaid kateloki- või pudelitäis)
 5. Must isoleerpael. See saab kompanii korrapidaja lauast alati otsa. Kasutatakse seljakoti ja rakmete tilpnevate rihmade kinnitamiseks.
 6. Liivapaber – kui olete oma labida ikka väga käest ära lasknud.
 7. Karukeel – vaat et asendamatu gaasikolbi puhastamisel.
 8. WD-40 ja relva saab õli alla sekunditega. Abiks ka labida hooldusel.
 9. Beebipuuder/talk – aitab ära hoida siili, hoiab jalad kuivad. Midagi siin ka väljastatakse, aga see saab kohe otsa.
 10. Hügieenisidemed – aitavad samuti jalgu kuivana hoida. Tunnistan, et ise kasutasin oma kaasa ostetud pakist ära parimal juhul veerandi ehk siis tegu ei ole väga hädavajaliku kraamiga. Ei maksa häbeneda – neid soovitati isegi rännaku OT tunnis.
 11. Sigaretid. Tõenäoliselt hakkate ajateenistuse jooksul (uuesti) suitsetama. Suured varud on mõttetud – siia saab alati asju saata või külastuspäeval (pühapäeval) tuua. Tupsumehed teavad mida teha. Arvatavasti saab viimasega kenasti äritseda ka.
 12. Isiklik tass/tops. Saate mitteettenähtud ajal kohvi juua. Eriti kasulik tulevastele päevnikele.
 13. Juukselõikusmasin. Korrapidaja lauas on neid 3. Arvutage ise, kui kaua läheb, kui näiteks 80 mehel tekib samal ajal tahtmine saada moodsaimat soengut.
 14. Raamatud/ajalehed/ajakirjad. Vaba aega on vähe, aga kui seda on, siis on raamat vähemalt minusugusele introverdile parim kaaslane. Toimkonnas samuti kasulik, kui te pole seda tüüpi, kes lugedes kohe ära kukub.
 15. Mobiiltelefon. Helistamisaega on samuti vähe, aga pruut igatseb ju. Julgemad võivad oma GPS-iga nutifonid metsa kaasa võtta ja orienteerumisvõistlusel kasutada. Võitu tõenäoliselt ikka koju ei too – orienteerumise kui spordiga tegelevad inimesed on kordi kiiremad kui need masinad.
 16. Telefonilaadija mõistagi.
 17. Camopulk. Väljastatakse kahte sorti camo, millest üks ei kõlba mitte kuhugi. (reaalselt, ennast lihtsalt mingi sitaga kokku määrida on meeldivam ja efektiivsem)
 18. Plaastrid ja sporditeip. Lõpurännakul võib vaja minna. Mõnel võib-olla ka varem. Jalgu ei maksa käest ära lasta.
 19. Pealamp. Kuuldavasti Sidekompaniile antakse neid aga kindlalt ei tea. Peaks olema punase filtriga, samas oma kogemuste põhjal oli rahval hiljemalt kella 2-ks öösel ikka üsna suva, kas ‘vaenlane’ neid näeb või mitte – taheti võimalikult valutult bibi alla saada.
 20. Lisasokid/särgid. Saate pikemate intervallidega riideid pesta. Samas esimestel nädalatel seksiti meie kesknärvisüsteemiga 24/7 ja särki polnudki mõtet vahetada – oli kohe jälle läbimärg ja soolane. Jälgida tuleb, et särgid oleksid KV poolt ettenähtud rohelist värvi.
 21. Pliiatsiteritaja. Pliiatsi saate aga teritajat mitte.
 22. Fotoaparaat. Kõigil pole mõistlik kaasa tarida, tavaliselt on rühma peale 1 fotograaf.
 23. Vatitikud. Relva (ja kõrvade) puhastamisel abiks.
 24. Väike ja odav hambahari raskesti ligipääsetavate relvaosade puhastamiseks.
 25. Telgivaiad. Okstest saab ka kenasti, aga neid võib näiteks pimedas raske leida olla.
 26. Kohvrikummid. Kaadrilt õpitud nipp – nendega on telkmantli ülesseadmine natuke lihtsam ja kiirem kui pakinööriga.
 27. MP3-mängija. Vabal ajal lubati meil muusikat kuulata. Kusjuures seda ei tohtinud teha telefoni abiga.
 28. JÕHKRALT šokolaadi. Mina hakkasin siin vähemalt 5 korda (ilma liialdusteta) rohkem sööma kui kodus. Väärib märkimist, et määrustiku järgi võib seda šokolaadi korraga olla siiski vaid 500 grammi. Keegi just kaalumas ei käi, aga esimesel päeval kästaks arvatavasti küll üleliigne kohe pinstlisse pista või laiali jagada.

Kapiralli puhul soovite te, et poleks nii palju asju kaasa võtnud : )

Mõned üldised soovitused ka:

 1. Tehke paar nädalat enne ajateenistust mingitki trenni. Muidu on kõigele muule lisaks lihased ka valusad.
 2. Pöörduda võib üldiselt ainult oma vahetute ülemate poole. Näiteks rühmaülema, rühmavanema ja rühma instruktorite pöördumine on OK, kompanii- või, jumal hoidku, pataljoniülema poole otse pöördumine ei ole OK. Käib näiteks nii:’Härra leitnant, lipnik Piknik, lubage pöörduda!’
  -‘Pöörduge!’
  ‘Alumise korruse WC-s uputab.’
  -‘Sain.’
  ‘Härra leitnant, lubate minna?’
  -‘Minge.’

  Kui ruumis on mitu kõrgemat kaitseväelast, tuleb esmalt küsida kõige kõrgemalt luba pöörduda selle poole, kelle jutule tahate, siis küsida luba temalt, siis rääkida. Kes on kõrgem, seda määrab auaste, ametikoht ja staaž.

 3. Algteadmised relvadest üldiselt ja automaadist Galil tulevad kasuks.
 4. Ärge alahinnake esindusmehi.
 5. Õppige ära põhilised leppemärgid ja orienteerumine. Kui te ei tee kaardil vahel elektriliinil ja pinnasteel, võib raskeks minna.
 6. Toimkonnas olles peab teadma korrapidaja ja päevniku kohustusi. Eriti hästi peab teadma, millal anda ‘Kompanii valvel!’ ja kuidas teha ettekandeid. Seda korratakse siin ohtrasti.
 7. Kirjade saatmine on siin tasuta ja kirjutamine on väga paslik tegevus toimkonna ajal.
 8. Laulukooriga tasub KINDLASTI liituda. Ilma naljata.
 9. Tasub teada, mida lubavad ja ei luba järgmised seadused/määrused: KVDS, KVDM, KVRM, KVSM. Üldse, oma õigusi ja kohustusi tasub teada.
 10. Tervitamine on terve omaette ooper. Aga kes viitsib selle juba enne ajateenistust ära õppida jääb kindlasti hästi silma.
 11. Sõduriõpikus on küll mõned asjad teistmoodi kui tundides õpetatakse, aga üldiselt tasub see näiteks pikemale WC-s istumisele kaasa võtta.

Kindlasti unustasin midagi ära ja/või tegin mõne vea – tooge kommentaarides välja, ma ei solvu.

Advertisements
Sildistatud , , , , ,

12 thoughts on “Ajateenistusest Staabikompaniis VI

 1. Tanel M ütles:

  Kell kindlasti plastikrihmaga (metallrihmad ei pea vastu) ja tass/tops võiks olla termostass sest vahel on vaja peale kohvi valmimist 15 min lennuväljal toenglamangus olla enne kui jooma saab asuda.

 2. Kpr.V ütles:

  Teil on vedanud, et teil üldse mingid fotograafid on . Minuteada meie aastal polnud ei SiKo-s ega StKo-s ühelgi rühmal oma piltniku. Kõik pildid ise tehtud oma nuttikatega :D.
  Kindlasti üks soovitatav asi külma tulekuga on kas toru- või võrksall. Esiteks peab vähem nägu camotama ja endal soem. Samuti tuleb kasuks mustad töökindad. Meie saime ainult seda kivikõva karbis camo mida tuli ennem põletada et saaks näkku määrida:D Aga edu ja jaksu sulle. Ärge siis naistega kokkusaamisel autokoolis käimise ajal vahele jääge ning lugege ka sõnad peale et nad sellest buduaaris ei plätraks. Eelmise aasta kogemused sellega polnud head:D

 3. rms s ütles:

  Soovitaksin veel võtta kaasa näo ja kätte kreemi. Näo kreemi on hea panna peale enne kamotamist, siis tuleb pärast ka lihtsam maha. Kamo tuli minul hästi maha ka külma vee ja seebiga. Käed hakkavd kuivama eriti metsas ja hakkavad lõhenema seega kättekreem on vägagi kasulik. Lisak kui tekib igasugust manti kappi palju on mõtekas kas kaasa võtta või lasta saata endale mingid karbid kuhu saate osa oma asjadest panna. Nii on lihtsam kappi korras hoida ja kappirallide ajal ei ole asjad igalpool ees.

 4. EK ütles:

  Sõduriõpik/käsklused jms on tsiviilile ka saadaval? Sooviks siis ära õppida enne 1. juulit

 5. Lauri Elias ütles:

  Rivikäsklused saab näiteks siit: https://www.riigiteataja.ee/akt/12928214
  Sõduriõpik: http://www.mil.ee/UserFiles/sisu/dok/Soduriopik.pdf (minu meelest täitsa huvitav lugemine isegi : ))

 6. /David ütles:

  Ma nüüd avastasin, et ainult mobiiltelefoni ja riietega kohale minek ei ole vist parim mõte. Idee seisnes selles, et kapis võimalikult vähe kraami oleks – needsamused kapi segaminipeksmised ning lisaks veel tundlikum kraam (= Galaxy Nexus, IT-inimese must-have). Tänan kasulike soovituste eest, juba täna lendan poodi. Aa – kuidas sellega siiski on – et kui esimesel päeval täis seljakotiga lähed, on probleem?

 7. Lauri Elias ütles:

  Nagu toidu-joogiga? Tõenäoliselt pead ise ära sööma/jooma, laiali jagama või ära viskama ülejäägi.

  • EK ütles:

   Aga kuidas selle kapiralliga on.

   Kui ma panen enamuse asjadest kottidesse, siis visatakse laiali ainult need kolm-neli kotti? või avatakse ja puistatakse need 30-40 objekti läbi toa laiali?

   Iga toote märgistamine oma nimega on ülemate jaoks OK või kästakse ka need eemaldada?

   • Lauri Elias ütles:

    Riided ja varustus näiteks tulebki märgistada. Miks mitte ka oma eraasju.

    Ma sellist julmust ei ole näinud, et peaks hügieenikotid ja tränikarbid ka laiali puistama. Enamasti ikka lihtsalt kapp tühjaks ilma pikemate juhtnöörideta.

 8. SQRoot ütles:

  […] found two shopping lists of things to take with me, based on the experience of past trainees. Most of the items in the list […]

 9. […] found two shopping lists of things to take with me, based on the experience of past trainees. Most of the items in the list […]

 10. EMK ütles:

  Meil siin SBK lõpu lähenedes võiks ära mainida ka isostari pulbri, saapadeodorandi ja tõesti, pealamp. Jah, sidekompaniis anti küll, kuid pidavat suht kehvad olema ja enda oma on ikkagi parem. Eks neid isusid tuleb ja läheb, kuidas kellelgi, kuid šokolaadi, ja ropult, saab täie kindlusega veelkord rõhutada.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

Advertisements