Ajateenistusest Staabikompaniis I

Käes on kaunis pühapäev ja meid on õnnistatud harukordse võimalusega kasutada Internetti ja mobiiltelefone. Viimaseid saab tavaliselt kasutada ~üle päeva kell 21:30-21:45, mis, nagu me kuuleme, ei ole üldse nii paljudes teistes väeosades, kus kuulu järgi ongi ainult nali ja naps. Nemad teavad kahtlemata, et Sidepataljon on üks täielik lebofestival. Minu tund aega külastusaega on tänaseks läbi, olen hea poole kilo šokolaadi võrra rikkam, lähedaste nägemine teeb tuju heaks.

Viimane nädal laagerdusime Soodlas – küljealune ja varustus sai ühel ööl üsna märjaks (selle võrra kott raskemaks) ja kaevikute kaevamise, õppetundide, häirete ja distsiplinaarmeetmete kõrvalt jäi mul uneks aega ~10 tundi 5 päeva peale, mis oli üsna hea saak; mõned mehed said magada vaid nii palju kui metsaloengus puu najal võimalik nokkida oli. Eredalt jääb meelde toiduotsing – NATO pakikesed peideti metsa ära, meile anti kaart ja edasi oli tegevus teada. Kaardiga juhtus kahjuks aga nii, et toidu asukoht oli sellel 400 m tegelikust lõunas. Nii tampisimegi ~3 tundi mustikates – läbi said otsitud ka vanad kaevikud ja soomülkad. Üks jaoliige jõudis ära proovida ka samblaga pühkimise. Metsalaagrites on tore traditsioon anda meestele, kes midagi kuhugi maha unustavad, kaasa motivatsioonikivi või -palk. Kivipallurid ja parvepoisid on üsna humoorikas vaatepilt, mõnus tume müts kostab kui nad rivvi või õppetundi oma esemega kohale jõuavad.

Kuna ma ikkagi ei tea täpselt näiteks Kuperjanovi luurajate või Vahipataljoni meeste eluolu, ei oska lõpuks täpselt öelda kui karm see elu StSiP’is on, aga toit on siin raudselt parem. Paljudele meestele ongi söögiajad – millele järgnevad suitsunurgaminutid – ainsaks lohutuseks suhteliselt trööstitus voodi- ja kapirallide päevas. Mulle näib, et kuna EKV’l väga palju tehnikat ja vahendeid pole, täidetakse aeg sõdurite iseloomu kasvatamisega – vaatame seina, tassime kapitäit varustust ümber kasarmu (ma võib-olla vigastasin sellega selga), teeme voodeid, lükkame moppi.

Õppetöö on siin jõukohane, aga eksamid ja tunnikontrollid täidetakse vimkadega või antakse näiteks liiga väga aega – ilmselt saaksid muidu liiga paljud hinde 5 – haridustehnoloogist kriitikat need testid ilmselt ei kannataks. Näiteks KV määrustiku eksamil ei saanud keegi hinnet 5, mõni üksik neli, käputäis kolmesid ja ülejäänud siis kukkusid läbi või said 1-2. Hindeskaala üks ots on lihtsalt tühi ja 160+ kesk- või kõrgharidusega meest ei saa ju kõik debiilikud olla, või ometi? Ise kukkusin Galil’i relvaeksami läbi (tegin selle küll keset ööd laagris 1017’e kastis edukalt uuesti); närv oli nii sees, et ununes tühilask teha. Tulevastel sooritajatel soovitan teha asju aeglaselt, rahulikult ja mitte lasta ennast ukse taga rivis seistes mitukümmend minutit praadida – minge julgelt esimese või viimasena ja tehke seda, mida teile mitu nädalat õpetatud on. Ja kujutage ette et relvas on lahingmoon, hea kujutlusvõime olemasolul ei teki mingit kiusatust ohutustehnilist kontrolli üle lasta või mingeid ebakindlaid olukordi tekitada. Kui ei tea mida teha, tee OT.

Enne väkke tulekut sirvisin päris palju blogisid ja artikleid selle kohta, mida siia kaasa võtta. Sain asjadega enam-vähem täppi. Šampooni pole mõistagi vaja olnud (pole midagi pesta), isiklik must isoleerpael oleks olnud kasulik (seljakoti ja rakmete rihmade kokkutõmbamiseks), pesukaitsmed ja talk on eriti just suvisel ajal kui jalad higis marineerivad eriti kasulikuks osutanud. Mõni küll leiab, et pesukaitsmed jalatsites on ‘kuidagi gei,’ mina mingit kasvavat huvi teise mehe pärakusse tungida ei taju. Kindlasti tasub kaasa võtta lisasokke ja aluspesu ning t-särke. Esimese nädala pidin läbi ajama (oli üsna kuum nädal) 3 paari niidisokkidega ja pühapäevaks pidi neid küll juba vastu voodijalgu pehmeks peksma, et põrandal püsti ei seisaks. Musta värvi töökindad tulevad kindlasti kasuks nii kaeviku kaevamisel kui ka selle näol, et kinnastatud käsi ei pea camo’ga kokku mäkerdama. Camo muide mõjub mõne mehe näonahale laastavalt (ka mina olen hetkel üsna kärnane) ja näokreemi kaasavõtmist ei peaks samuti häbenema. Isiklik juukselõikusmasin säästab aega ja võidab teile odavat populaarsust. Igasugused tehnoloogilised imed tasuvad samuti mingil hetkel ära – näiteks võib juhtuda, et teete oma laptop-telefoni traadita interneti punktiks ja saate heakskiidu osaliseks või siis õnnestub metsa kaasa tuua GPS-võimekusega nutifon. Orienteerumisvõistluse kinnipanemine võib vabalt tähendada ennetähtaegset linnaluba. (meil küll mitte)

Probleem mis vist siin ainult mind vaevab on KV’laste kõnekeele grammatika. Päevad läbi käib üks ‘Kas kellegil küsimusi on?’, ‘Küüni peab lõikama!’, ‘millegist’, ‘kellegile’, ‘õieti’ jne. Ok, viimane vist on nüüd lubatud ja mingit allergilist reaktsiooni vale käänamine iseenesest ei tekita, aga kohas, kus sind igal sammul jälgitakse, 6 mm lina üle tekiserva on liiga palju jne, võiks ka ülemused korrektsed olla. Eks tulevikus saab hakata ka ise topeltstandardeid looma ja ära kasutama, ‘noorteajal’ on meie koht sotsiaalses hierarhias siiski kuskil kodutute koerte ja SMS-laenu võtjate vahel.

Eile sai esimest korda läbi tehtud õppehäire. Sööklast saadud k-k-kohuke oleks peaaegu lahingvarustuse osaks saanud – häire tuli otse lauda.  Nii umbes viie minuti pärast (autojuhile anti häire natuke hilja) olimegi KV Peastaabi maja juures ja kammisime territooriumi läbi. Läks täitsa hästi, lapsepõlves S.W.A.T 3 mängimine tuli kasuks. Küsisime, kas tulevastele häiregruppidele võiks teha tegutsemisplaanist kaardi – selgus, et salastatud objekt ja keelatud teha. Aga no näed siis.

Esimesed paugud oma teenistusrelvast – Galil AR’ist olid üsna meeliülendavad – eriti kuna suutsin tabada 4 kuuli 25 meetri pealt ~3 ruutsentimeetri sisse ja veel 2 nendesse samadesse aukudesse. Oligi aeg avastada kas ma ka midagi muud peale kätekõverduste hästi oskan teha. Orienteerumine, kergejõustik või 30 kg turjal kandmine (ise kaalun 62) ei ole just mu trumbid.

Päris raske on otsustada, kas pürgida nooremallohvitseriks, autojuhiks, meedikuks või lihtsalt mõneks schlangimeheks. NAK näiteks on kuuldu järgi vähemalt 2 korda hullem ‘sumpsisaamine’ kui SBK ja SBK’s ei käi asjad just libestiga. Tsiviilis oleks vast kõige rohkem kasu kombinatsioonist BCDE oma juhiloal, samas nooremseersant oleks CV peal uhke. Töö leidmisega pole jällegi minul, informaatikul, mingeid probleeme.

Kõige raskem ajateenistuse juures on kaasvõitlejate väljakannatamine, raudpolt. Peerukontserdid, enne ühisest kahvlisahtlist söögiriista võtmist ninanokkimine või otse kasarmu ees kõrvalseisja ‘naljaviluks’ togimine on vähesed võluvad näited. Suurema osa ajast saabki ajateenistuses tegeleda rühmakaaslaste tehtud pattude eest karistuste kandmisega. Eriti hästi tuleb just nädalavahetusel, kui suurem osa kaadrist on koju läinud, välja, et kui kassi pole kodus, on hiirtel pidu. Vabakasvatuse tulemus ilmselt : ) Jah, see kõik on selle vana hea ajupesutehnika osa ja kahtlemata vajalik, vahel aga valmistab biomass, kes minuga õlg-õla kõrval Eesti territoriaalset terviklikkust kaitsma peaks, ikka tõsiseid pettumusi inimsoos tervikuna ja paneb mõtlema, et mis siis kui natsid oleksid ikkagi võitnud.

Eks näis kaua sellel grafomaaniailmingul siin püsida lastakse : )

Advertisements
Sildistatud , , , ,

5 thoughts on “Ajateenistusest Staabikompaniis I

 1. Tanel M ütles:

  Kas see oleks ajateenistus kui sa ei saaks parklasse magamistuba ehitada ning kui sind käsutaks sinust targemad inimesed?
  Igasugustest eksamitest läbikukkumise kohta ütlen vaid need kuldsed sõnad, mis ütles mu SBK toakaaslane: “Ega ajateenistus kool pole, et siin istuma jääb.” kuigi KV sisemäärustiku järgi on võimalik SBK’d korrata üldiselt peaksid vist väga vihatud sõdur olema, et see juhtuks.
  Samuti on huvitav vaade asjade “kaasa võtmisele” ajateenistusse selline, et miks ma peaks ajateenistusele veel ise peale maksma, kui see niigi raiskab mu aega ja raha.

  Samuti väärib märkimist, et mul on äärmiselt kahju, et leidsin(tegelt see mulle anti S.S. poolt) su blogi alles nüüd.

  P.S. Mis su pati teabeallohvitser selle postitusest arvab?

  • Lauri Elias ütles:

   Ma väga ei taha seda blogi kuskil reklaamida…

   SBK kordamisega ähvardatakse siin küll üle päeva, aga ilmselt on reaalsus umbes selline, et ressursse on niigi vähe ja keegi ei hakka mingile kipskäele 3 laskmise järeleksamit ja uut SBK’d korraldama vaid tal lastakse lihtsalt minna.

   Aga teabeallohvitser on vist järelikult puhkusel, postitus on endiselt üleval : ) Samas ega ma midagi konfidentsiaalset siin ju ei avalda. Ei teakski avaldada.

 2. Kpr.V ütles:

  Teenisin ise siis eelmine sats seal. Kahjuks küll side poolepeal. Ise soovitaks kindlasti Autojuhiks kuna nendest pulkadest ei ole CV peal mingit kasu(muidugi seal räägitakse teisiti). Ja NAKi kohapealt on nii, et alguses toppelt raskem aga peale naki suht lebo kui tahad ja oskad inimesi juhtida.

 3. /David ütles:

  Lähen ise samasse kohta, paari päeva pärast. Olen ka IT-inimene. Väga realistlikult mõnus oli lugeda – mitte sellest, kuidas asjad seal on, vaid meeldis just aus ütlemis-stiil. Sellest, kuidas asjad seal on… ega silm just helgemaks ei läinud. Ma olen selle “on vaja” osaga leppinud ja isegi natuke heal meelel, aga just ülemad ja kaaslased…

  “vahel aga valmistab biomass, kes minuga õlg-õla kõrval Eesti territoriaalset terviklikkust kaitsma peaks, ikka tõsiseid pettumusi inimsoos tervikuna”

  Jah.

  Tänan soovituste eest, mida kaasa võtta. Selle kohta ei paku ametlikud infoallikad väga praktilist juttu.

 4. Lauri Elias ütles:

  Võib-olla see on ainult minu omapära, aga kõige muuga harjusin ma ära ja hakkas meeldimagi, ainult mõndade kaasvõitlejate väljakannatamine jäigi kättesaamatuks. Inimesed on erinevad, mõned on väga erinevad…Tagasivaates tunduvad nii mürgised kommentaarid ülepingutatuna, aga eks sa saad ise teada : )

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

Advertisements