1. essee: “Ma ei osta omale järgmiseks arvutiks Maci, sest …”

Link

Tarkvara

Üks põhjus, miks Mac’i mitte eelistada, on, et Mac’ile on lihtsalt vähem tarkvara tehtud. Jah, kõige kasutatavamad programmid on mõistagi olemas ka Mac platvormil, aga otsides näiteks avatud lähtekoodiga alternatiive või lihtsalt nišitooteid jäädakse hätta. Tõenäoliselt maksab Mac’i kasutaja oma arvuti hinnaga võrdse summa või rohkemgi tarkvara omandamiseks samal ajal kui muude platvormide kasutajad pääsevad väiksemate kulutustega või üldse tasuta.

Nii ‘ebaeetiline’ kui see ka ei ole, tuleb mainida, et piraatlus on Windows’i platvormil palju paremini kanda kinnitanud kui Mac’i puhul. Piraatlus võimaldab vaesel arengumaa üliõpilasel kasutada parimaid programme ja lugeda kõige uuemaid materjale, et tulevikus mitte enam olla vaene arengumaa üliõpilane. Pikas perspektiivis on piraatlus ikkagi kasulik.

Riistvara

Mac’id on üldiselt mõeldud kasutama terve oma eluea kindlat riistvara, mina aga teen riistvaralisi muudatusi kui vajadus tekib. Näiteks minu praegune lauaarvuti on 6 aastat vana, kuid tänu mälu ja videokaardi vahetusele saab temaga mängida tänapäevaseid mänge a la TES V: Skyrim, Battlefield 3 ja Modern Warfare 3 keskmistel kuni kõrgetel seadistustel. Järgmiseks uuenduseks plaanin SSD kasutuselevõttu. Mac’i kasutajad oleksid arvatavasti ammu mõnest iDeal’ist või iDream’ist läbi astunud ja oma vana arvuti ja ühe kuu palga uue arvuti vastu vahetanud.

Hind

Mac’ide hinnad on täiesti astronoomilised. Võib öelda, et makstakse õunalogo eest, sest ükskõik kui kõrge teenuse kvaliteet ei suuda üles kaaluda nii kehva riistvara müümist sellise hinnaga. Näide:
iMac 20″ Core 2 Duo 2.66GHz/2GB/320GB/GeForce 9400M/SD  €1175.33

Püüdes hinnavaatlus.ee andmete põhjal panna kokku sama riistvaraga lauaarvuti, leiame:
20″ monitor alates €88.10
Core 2 Duo 2.66 GHz protsessor alates €34.90
2 GB 1333 Mhz mälu alates €7.75 (iMac kasutab Apple’i andmetel hoopis 800 Mhz mälu)
320GB 7200 rpm kõvaketas alates €38.00
Geforce 9400 GT alates €55 (9400M on Apple’i spetsiifiline toode)
Intel’i emaplaat alates €36.90
Korpus alates €20
350W toiteplokk alates €12.52

Kokku läheb selline väljanägemiselt koledam, kuid riistvaraliselt eelnevalt mainitud Mac’ist parem arvuti maksma €293.17, mis jätab €1175.33 – €293.17 = €882.16 garantii, kaunistamise, klaviatuuri, hiire, kõlarite ja tarkvara tarvis. Märgin ära, et nimetatud riistvara on ära toodud Eesti hindadega, mis on kõrgemad kui paljudes muudes riikides.

Mängimine

Apple’i OS X’ile pole tehtud/porditud just paljusid mänge. Lisaks ei võimalda Mac’i riistvara (integreeritud videokaart jne) uuemaid mänge niikuinii mängida. Minu jaoks räägib see argument tugevalt Mac’i kahjuks, sest isegi kui mul pole aega tõsiselt mängimisega tegeleda, tahan ma, et mul oleks see võimalus. Näiteks võrgupidudele Mac’iga asja ei oleks.

OS X kasutamine

OS X on väga kasutajasõbralik ja kiiresti õpitav, olen selles kindel, samas läheks ikkagi aega, et jõuda Mac’i peal sama töötemponi, millega harjutud.

Imago

Tavaliselt on see argument alati Mac’i kasuks – palju šefim on linna uusimas itaalia kiirtoidurestoranis õunalogoga sülearvuti kotist välja võtta, kui suvaline Dell või HP. Minu tutvusringkond aga koosneb inimestest, kes julgevad öelda, et keiser on paljas.

Advertisements
Sildistatud

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

Advertisements